«من المؤمنين رجال صدقوا ما عاهدوا الله عليه فمنهم من قضى نحبه و منهم من ينتظر وما بدلوا تبديلا»
شهادت از برترین واژه های فرهنگ اسلامی و از مقدس ترین مفاهیم معارف الهی است. شهادت اوج کمال انسان است، آن گاه که انسان همه هستی خود را نثار معبود می کند و قطره وجودش به دریای بیکران هستی مطلق می پیوندد. رسول خدا(ص) فرمود: «فوق كل ذي برّ بر، حتى يقتل في سبيل الله، فاذا قتل في سبيل الله فليس فوقه برّ» «بالاتر از هر خیر و نیکی، خیر و نیکی وجود دارد تا انسان در راه خدا کشته شود که بالاتر از کشته شدن در راه خدا، خیر و نیکی یافت نشود.»
یکی از مسائلی که در قرآن مجید برای بیان حیات عالی شهدا و اشاره به مقام بسیار رفيع و والای آنها آمده است، فراز «عند ربهم يرزقون» است. مقام «عند ربهم» عالی ترین مقام انسانی و کمال نهایی است که هیچ حایلی میان انسان و خدا وجود ندارد.
تجلیل و بزرگداشت یاد و خاطره شهدا علاوه بر وظیفه ای همگانی، نیاز امروز و آینده جامعه است. جامعه ای که در چهار دهه پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، هزاران شهید را به اسلام و انقلاب تقدیم کرده است.
بی تردید ارائه و معرفی زندگی، منش و سیره شهدای دفاع مقدس می تواند آحاد جامعه به ویژه نسل جوان تشنه حقایق زلال انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را با زوایای مختلف حماسه های بزرگ ملت ایران در طول دوران انقلاب اسلامی آشنا سازد.
این وب گاه به منظور معرفی و آشنایی اجمالی با منش، سیره و زندگی شهدای شاخص استان تهیه شده است. این مجموعه، گامی کوچک در پاسداشت مقام شامخ شهدا و ادای احترام به روح ملکوتی آنان است.

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس